Dyrygenci

Maciej Tomasiewicz

Absolwent i doktorant Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dra hab. S. Bywalca.

Uczestniczył w  Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez M. Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę, a także w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Chmurę, J. Kaspszyka czy L. Livingstona.

Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti, z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku - jako jej dyrygent. Od roku 2015 prowadzi działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych, z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: M. Jurowski, G. Chmura,
J. Kaspszyk, A. Liebreich, M. J. Błaszczyk, M. Klauza, T. Kozłowski, B. Akiki czy
S. Bywalec. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie po wygranym konkursie na stanowisko asystenta-dyrygenta przygotowywał premierę „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Kaliską, Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej.

 Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską, w której poprowadził m.in. premierę baletową: „Szeherezada/Medea” z muzyką M. Rimskiego-Korsakowa i S. Barbera, a także wznowienie „Toski” G. Pucciniego, „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego, „Barona cygańskiego” J. Straussa oraz „Strasznego dworu” S. Moniuszki. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku poprowadził m.in. spektakle „Carmen” G. Bizeta oraz „Turandot” G. Pucciniego. W sezonie 2016-2017 współpracował jako asystent dyrygenta z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

 

Jako jedyny dyrygent był dwukrotnym beneficjentem programu Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent-Rezydent (Filharmonia Śląska oraz Opera i Filharmonia Podlaska).  


wróć do listy