Jury

DR MICHAEL NEMETH

Menadżer kultury i muzykolog. Doktorat z muzykologii i zarządzania kulturą uzyskał na Uniwersytecie Wiedeńskim. Do roku 2004 współpracował z wiedeńską agencją artystyczną Erich Seitter, następnie rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej prestiżowych i zasłużonych historycznie instytucji muzycznych - Musikverein für Steiermark w Grazu (Philharmonic Society Graz, www.musikverein-graz.at), której bogate tradycje artystyczne sięgają 1815 roku. Do jej honorowych członków zaliczają się m.in. Franz Schubert, Ludwig van Beethoven, Elina Garanca czy Krzysztof Penderecki. Michael Nemeth początkowo związany z instytucją jako dramaturg i PR-owiec, w styczniu 2008 roku został mianowany jej sekretarzem generalnym i dyrektorem artystycznym. 

Pod jego kierownictwem zorganizowano ponad 500 koncertów, zarówno w dużych salach koncertowych, jak i mniejszych salach kameralnych; do szczególnych wydarzeń zaliczyć należy m.in. obchody 200-lecia Musikverein - uroczystość z udziałem ponad tysiąca artystów z całego świata, co przypieczętowało status tej agencji na światowej scenie muzycznej. Do unikatowych projektów artystycznych Musikverein należy także seria koncertów z 2014 r. pod nazwą „Koncerty dla Praw Człowieka”, która nieustannie przykuwa uwagę mediów.

Michael Nemeth jest również pomysłodawcą i menadżerem kilku bieżących inicjatyw kulturalnych - w tym serii letnich koncertów w parku miejskim w Grazu oraz orkiestry kameralnej con fuoco.

 Pracą pedagogiczną związany z Instytutem Muzykologii na Uniwersytecie Karla Franzensa w Grazu, gdzie od 2015 roku wykłada muzykologię w praktyce. 

Regularnie pracuje jako juror w znanych programach odkrywających talenty (np. Wiedeńska Sala Koncertowa, Letnia Akademia Wiedeńskich Filharmoników, Warsztaty Mistrzowskie na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki).


wróć do listy