Akompaniatorzy

GRZEGORZ BIEGAS

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika oraz kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej). W roku 2002 ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla.  Obecnie w macierzystej uczelni jest profesorem AM Katedry Kameralistyki. 

Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora i pedagoga uczestniczył w wielu kursach wokalnych i kameralnych m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Pekinie, Louisville, Sigriswil oraz Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Radzyniu Podlaskim, Nowym Sączu, Wrocławiu, Gdańsku, Sosnowcu, Chełmie, Chorzowie, gdzie współpracował z wybitnymi pedagogami, dyrygentami i reżyserami.

Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, w tym m.in. w Bilbao, Karlowych Warach, Wiedniu, Dublinie, Oslo, Parnu, Sion, Trnawie, Vráblach, Düsseldorfie, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Krakowie, Włoszakowicach, Warszawie, Gliwicach, Ostrawie, Piotrkowie Trybunalskim i Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda. W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach muzycznych na wszystkich niemal kontynentach (Europa, USA, Argentyna, Chiny) współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami.

Dokonał licznych nagrań – w szczególności muzyki polskiej - dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz płyt CD.


wróć do listy