Akompaniatorzy

LARISA CZABAN

Pianistka-kameralistka. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. S. Prokofiewa w Doniecku. Kształciła się pod kierunkiem Natalii Czesnokowej (Ukraina) oraz Aleftiny Lekah (Izrael). W 1992 roku została laureatką I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Złota jesień” w Chmielnicku (Ukraina). Jest członkinią Ukraińskiego Stowarzyszenia Pianistów – Laureatów Międzynarodowych Konkursów. Od 1998 roku na stałe jest związana z Operą Śląską w Bytomiu. Współpracuje ponadto z Teatrem Wielkim w Łodzi, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Simfonietta Cracovia.

Od roku 2000 jest akompaniatorką Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. W 2013 roku brała udział w I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej - również organizowanej przez Operę Śląską.

W 2016 roku uczestniczyła w polskiej premierowej prezentacji dwuaktowej opery kameralnej „Dziennik Anne Frank” Grigoria Frida na 4 Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego „poziom 320”, rok później - w finale piątej edycji Festiwalu - wzięła udział w wykonaniu monumentalnego dzieła Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”.

W ramach Sinfonietta Festival w roku 2017 wystąpiła z Lethiec Trio z Francji prezentując kompozycje francuskiej kompozytorki Mel Bonis; w 2018 - wspólnie z orkiestrami Simfonia Varsovia i Simfonietta Cracovia wykonała Koncert na dwie orkiestry smyczkowe, fortepian i timpani Bohuslava Martinů.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Posiada bogaty repertuar zawierający utwory literatury wokalnej, w tym m.in. około 40 oper, operetek oraz musicali (wyciągi fortepianowe).


wróć do listy