Jury

PROF. FELIKS WIDERA

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej i Politechniki Śląskiej w Katowicach. Ceniony tenor o znaczącym dorobku artystycznym z Operą Śląską związany od ponad 40 lat. W plebiscycie organizowanym w roku 1996 uzyskał tytuł „Ulubieńca publiczności”. Należy do grona śpiewaków o bardzo szerokim wachlarzu repertuarowym –w dorobku posiada ponad 50 partii operowych i operetkowych, utwory oratoryjno-kantatowe i pieśni. Wśród nich partie: Nemorinaw „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Alfreda w „Traviacie”, Ismaela w „Nabuccu” G. Verdiego, Tamina w „Czarodziejskim flecie”, Ferranda w „Cosi  fan tutte” W. A. Mozarta, Stefana w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Szujskiego w „Borysie Godunowie” M. Musorgskiego, Barinkaya w „Baronie cygańskim” (ponad 270 spektakli w czterech inscenizacjach!), Eisensteina w „Zemście nietoperza” J. Straussa (ponad 200 spektakli), Daniłła w „Wesołej wdówce” F. Lehara.

Jest autorem samodzielnych realizacji koncertów i przedstawień plenerowych w ramach Bytomskiej Nocy Świętojańskiej w Dolomitach – Sportowej Dolinie („Baron cygański”, „Halka”, „Nabucco”, „Księżniczka Czardasza”, „Straszny dwór”) czy Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku („Halka”, „Straszny dwór”). Jest także autorem adaptacji tekstowych w języku oryginalnym „Barona cygańskiego”, „Zemsty nietoperza” i „Czarodziejskiego fletu” do celów przedstawień objazdowych.

Przez kilka sezonów stale współpracował z Operą Krakowską, Operą Wrocławską i Operetką Śląską. Wielokrotnie uczestniczył w tournée zagranicznych Opery Śląskiej (Włochy, USA, Kanada, RFN, Portugalia). Koncertował w prestiżowych salach koncertowych Frankfurtu, Berlińskiej Filharmonii im. Karajana, Konzerthalle w Berlinie, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, Palais de la musique et des Congrѐs de Strasbourg.  Przez dwa sezony współpracował z Landesthester  Linz w Austrii. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i poza granicami.

Profesor zw. dr hab. Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie przez jedną kadencję pełnił funkcję dyrektora Instytutu Wokalno-Aktorskiego, a dwukrotnie - prodziekana Wydziału. W obecnej kadencji wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Wśród jego absolwentów znajduje się m.in. trójka laureatów Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, z którym to Konkursem sam związany był w charakterze Sekretarza Jury przez ostatnich pięć edycji od roku 1994.


wróć do listy